4.145

Podział aparatów słuchowych

Podzial aparatow sluchowych

Podział aparatów słuchowych ze względu na technologię przetwarzania dźwięku:

Aparaty słuchowe analogowe.

Ten rodzaj aparatów słuchowych praktycznie zniknął już z rynku dzieląc los z analogowymi aparatami fotograficznymi , magnetofonami szpulowymi czy telewizją analogową.

Można jeszcze znaleźć firmy oferujące ten produkt, ale proponuje się go prawie wyłącznie osobą które przez wiele lat używały tego typu aparatu i nie chcą lub nie potrafią używać aparatu cyfrowego.

Aparaty słuchowe cyfrowe

To nowoczesne urządzenia które dokonują przetwarzania dźwięku za pomocą przetwornika analogowo-cyfrowego na postać cyfrową ( binarną). Tak przetworzony dźwięk jest poddawany obróbce przez mikroprocesor a nastanie wzmacniany. W kolejnym kroku sygnał cyfrowy zostaje zamieniony przez przetwornik cyfrowo-analogowy na postać impulsów elektrycznych a te wyemitowane są prze słuchawką jako słyszalny dla nas dźwięk.

Dzięki zastosowaniu technologii cyfrowej aparat słuchowy stał się komputerem noszonym na uchu. Nowoczesna budowa umożliwia zaimplantowanie w tym urządzeniu specjalnego oprogramowania do zarządzana pracą aparatu.

Podział aparatów słuchowych ze względu na typ aparatu:

Zauszne:

Tradycyjne - często w literaturze oznaczane BTE (Behind The Ear)

Uważa się je za najbardziej trwałe i niezawodni. Są najczęściej wybierane przez klientów. Szacuje się że w Niemczech na 10 sprzedanych aparatów 7 to właśnie BTE. Są przeznaczone dla osób o niedosłuchu od lekkiego po głęboki. Posiadają bardzo odporną konstrukcję tak na uszkodzenia mechaniczne jak i na trudne warunki atmosferyczne. W tej grupie aparatów można znaleźć modele przeznaczone do nurkowania. Odporność na kurz to już standard. W nowych modelach kolor aparatu dopiera się indywidualnie pod kolor włosów. Zwykle obudowy można łatwo zmienić, wystarcza jedna wizyta u swojego protetyka i można mieć swój aparat w nowym kolorze. Mogą posiadać wiele rozwiązań dedykowanych dzieciom, jak specjalne zaczepy, diody LED informujące dorosłych o stanie aparatu i wiele innych cech dla najmłodszych. Dla wielu zaletą będzie długa praca na jednej baterii ( długa praca tz. 2 – 3 tygodnie)

Negatywne cechy to większy rozmiar, konieczność posiadania indywidualnej wkładki. Niezbędne są częste wymiany wężyka łączącego aparat ze wkładką indywidualną.

Aparaty na otwarte dopasowanie

To specjalny rodzaj aparatów zausznych BTE w którym nie zamyka się ucha wkładką, dzięki czemu głośne dźwięki są słyszane w sposób naturalny a wzmacniane są tylko dźwięki ciche. Te rozwiązanie ma wiele zalet. Wymaga jednak bardziej zaawansowanej elektroniki, przez co te Aparaty są zwykle droższe do tradycyjnych BTE. Wężyk kłaczący aparat z kanałem słuchowym jest bardzo cienki a przez to mniej widoczny. Wiele osób ceni sobie taką dyskrecję.

Ze słuchawką w kanale (RIC)

To bardzo nowoczesne rozwiązania, niestety u nas ciągle jeszcze mało popularne. Szacuje się że w Polsce to około 5% sprzedawanych aparatów. Ta nowa technologia w wielu krajach zdominowała już sprzedaż. Są to jednak konstrukcje droższe od BTE i aparatów na otwarte dopasowanie. Wykonane są w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne, posiadają miniaturowe rozmiary. Spotyka się Aparaty RIC o wielkości 20 mm. Tak mały rozmiar osiągnięto dzięki specjalnej konstrukcji. Aparaty RIC umieszcza się za uchem tak jak tradycyjne BTE. W odróżnieni jednak od tradycyjnych te nie mają słuchawki montowanej wewnątrz aparatu, ale zakładaną do kanału słuchowego. Zamiast grubego wężyka łączącego BTE z wkładką mamy tu cieniutki przewód elektryczny. Oprócz walorów estetycznych takiego rozwiązania, zyskujemy lepszej jakości dźwięk, ponieważ fala dźwiękowa nie musi już być przepychana przez długi dźwiękowód. Jest po prostu generowana ze słuchawki tuż przy błonie bębenkowej.

Wewnątrzuszne:

Aparaty wewnątrzuszne są zwykle najbardziej pożądane przez pacjentów, którzy cenią sobie dyskrecję. Aparaty te wyposażane są w mniejsze baterie a co za tym idzie wymagają częstej ich wymiany. Trzeba przyznać że są zwykle bardziej awaryjne od tradycyjnych zausznych, przez to droższe w eksploatacji. Posiadają mniejsze moce od aparatów BTE czy RIC czyli mogą być używane do ubytków lekkich i średnich. Są jednak wyjątki w tej zasadzie, ponieważ niektórzy producenci potrafią wykonać bardzo małe modele o potężnej mocy nawet 70 dB. Jest to jednak zwykle okupione bardzo krótkim czasem pracy na jednej baterii – około 3 dni.

Wewnątrzuszne aparaty są droższe od swoich zausznych odpowiedników zwykle o około 200 – 300 zł. Dopłacamy za indywidualną obudowę.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Szukaj

Newsletter

Wpisując swój email poniżej będziesz otrzymywał informację o każdym nowym artykule