3.895

Najmniejszy, niewidoczny aparat słuchowy

Celem tego artykułu jest omówienie najmniejszych i najmniej widocznych aparatów słuchowych oraz wyjaśnienie ich wad i zalet.

Trwa dyskusja wśród użytkowników aparatów i protetyków słuchu czy lepszy jest mniej widoczny jest aparat wewnątrzuszny typu CIC chowany w kanale słuchowym czy może mały aparat typu RIC chowany za małżowiną.

W przypadku aparatów słuchowych wewnątrzusznych typu CIC faktycznie nie da się ich zauważyć patrząc od przodu na osobę noszącą te aparaty. Natomiast patrząc z boku można zauważyć zatkany kanał słuchowy. To zwraca uwagę osób obserwujących nas z boku. Rys1. Zmiana koloru płytki czołowej aparatu na beżową nie poprawi tej sytuacji.

.cic-in-ear.jpg

Rys.1

W przypadku aparatu słuchowego typu RIC który posiad bardzo małe rozmiary i chowa się za małżowiną nie widzimy efektu zatkanego kanału słuchowego. Dzieje się tak dlatego, że ta konstrukcja posiada słuchawkę wkładaną głęboko do kanału słuchowego. To co możemy zauważyć to cienki, prawie jak włos przewód elektryczny łączący aparat ze słuchawką. Rys 2.

receiver-in-canal-micro-hearing-aid-in-ear-RIC.png

Rys 2.

Podsumowując, do tej pory można było wybierać pomiędzy niewidocznym z przodu, ale widocznym z boku aparatem słuchowym CIC albo prawie niewidocznym aparatem RIC. Większość specjalistów od aparatów słuchowych twierdzi, że aparat RIC jest mniej widoczny niż CIC.

Aparat słuchowy IIC – jedyny prawdziwie niewidoczny

Sytuację zmieniła się od kiedy producenci wprowadzili na rynek aparat głęboko-wewnątrzkanałowy typu IIC. Rys 3. Aparat ten posiada niezwykle małe rozmiary.

invisible-hand-black.png

Rys 3.

Początkowo ze względu na niewielkie wzmocnienie nadawał się jedynie dla osób z lekkim niedosłuchem. W tej chwili niektóre firmy przodujące w tych rozwiązaniach produkują te aparaty z tak dużym wzmocnieniem, że mogą ich używać osoby z głębokim niedosłuchem.

Aparat słuchowy IIC umieszcza się tuż przy błonie bębenkowej kanału słuchowego. Rys 4.

invisible-in-the-canal-shown-in-ear.jpg

Rys 4.

To rozwiązanie sprawia, że jest całkowicie niewidoczny zarówno z przodu jaki z boku. Rys 5.

invisible-in-canal-hearing-aid-in-ear-iic.jpg

Rys 5.

Aparat słuchowy IIC jest najmniejszym i niewidocznym aparatem słuchowym. Zaawansowanie technologiczne tego aparatu będzie różne w zależności od producenta i zastosowanej w nim elektroniki. Zawsze jednak stosuje się w tych rozwiązaniach najlepszej jakości elektronikę o najwyższych możliwościach. Aparat IIC wykonuje się na zamówienie z wcześniej pobranego wycisku. Ze względu na głębokie osadzenie aparatu w kanale słuchowym, producenci nie stosują w tych modelach pokręteł i przycisków do regulacji aparatu jak ma to miejsce w dużych tradycyjnych aparatach. Pacjenci którzy lubią mieć kontrolę nad ustawieniami swojego aparatu, powinni sięgnąć po rozwiązania opracowane specjalnie dla nich. Można już dziś kupić aparat IIC regulowany za pomocą dźwięków wysyłanych z klawiatury telefonu. Wciskając odpowiednią kombinacje przycisków wysyłamy dźwięki które są odbierane przez mikrofony aparatu. Aparat wykona konkretnie przypisane tym dźwiękom polecenia i w ten prosty sposób można regulować głośność lub zmieniać programy.

Innym rozwiązaniem służącym do regulacji aparatu IIC jest kupno modelu z technologią bezprzewodową i zakup dodatkowego pilota. Należy jednak sprawdzić czy zamontowanie anteny do łączności bezprzewodowej nie powiększy aparatu do rozmiarów przy których przestanie być niewidoczny. Nie zależy to od konkretnej marki aparatu, a jedynie od naszego kanału słuchowego. Zdarzą się, że przy wąskich kanałach słuchowych zamontowanie anteny jest możliwe wyłącznie poprzez rozbudowę aparatu w stronę małżowiny.

Parametry takie jak: liczba pasm i kanałów, automatyka, rodzaj mikronów, możliwości filtrów akustycznych, itp. są uzależniona od konkretnego modelu i marki aparatu. Te parametry powinien pomóc dobrać protetyk w zależności od potrzeb pacjenta.

Wady i zalety aparatu słuchowego IIC

Wady:

Aparaty tego typu są droższe niż inne aparat słuchowe o tych samych możliwościach ale większych rozmiarach.

Cena aparatu słuchowego IIC zawiera się zwykle w przedziale od 5000 zł – 9000 zł

Baterie musimy wymieniać co 3 -5 dni. Jest to podyktowane jej małym rozmiarem a co za tym idzie małą pojemnością elektryczną. Używa się w tych modelach baterii typu 10.

Jak w każdym wewnątrzusznym aparacie tu również musimy systematycznie wymieniać filtry na słuchawce i mikrofonie.

Wymaga systematycznego osuszania za pomocą tabletek lub suszarki elektrycznej.

Zalety:

Niewidoczny

Bardzo zaawansowany technologicznie.

IIC wykonuje się wyłącznie w najlepszych klasach technologicznych.

Uwagi:

Nie dla każdej osoby można wykonać aparat niewidoczny. Osoby o bardzo wąskich kanałach słuchowych mogą być pozbawieni możliwość posiadania aparatu który da się ukryć w uchu.

Komentarze  

0 #4 Adrian 2018-07-11 16:17
W każdym dobrym gabinecie protetyki słuchu będą mieli takie aparaty
Zgłoś administratorowi
+1 #3 Aga 2018-07-09 14:21
Mieszkam w Krakowie
Zgłoś administratorowi
0 #2 Adrian 2018-06-25 16:29
A skąd Pani jest Pani Agnieszko?
Zgłoś administratorowi
+2 #1 Aga 2018-06-17 12:05
Takiego IIC właśnie chcę . Gdzie go kupić?
Zgłoś administratorowi

Zaloguj się aby dodać komentarz

Szukaj

Newsletter

Wpisując swój email poniżej będziesz otrzymywał informację o każdym nowym artykule