Niedosłuch
Niedosłuch – zaburzenie ze strony narządu słuchu, polegające na nieprawidłowym przewodzeniu lub odbiorze dźwięków. Częstość występowania niedosłuchu rośnie z wiekiem.
Niedosłuch może występować jako jedyny objaw, lub mogą mu towarzyszyć inne objawy otologiczne np. szumy uszne lub zawroty głowy.
Niedosłuch nie jest chorobą powodującą cierpienia fizyczne, dlatego tez jest często lekceważona.
Dowodem na to są badania, że tylko jedna osoba na dwadzieścia z problemami słuchu decyduje się na zakup aparatu. Co zastanawiające podjecie tej decyzji zajmuje jej około siedem lat.
Dobry słuch i dobry wzrok są to dwa najważniejsze zmysły, które pozwalają prawidłowo funkcjonowac w nowoczesnym społeczeństwie będąc całkowicie samodzielnym. Wszyscy nauczyli się dbać o wzrok, natomiast słuch jest często lekceważony pomimo że problem ten wywołuje u osób niedosłyszących uczucie wyobcowania, niezrozumienia, samotności oraz niską samoocenę.
Niedosłuch bywa często źródłem napięć i konfliktów z otoczeniem i najbliższymi, którzy są zmęczeni powtarzaniem kilka razy tych samych zdań i prowadzenia rozmowy podniesionym tonem.
Często właśnie podczas spotkań rodzinnych najłatwiej rozpoznać osobę niedosłysazącą; po tym jak siedzi na uboczu, nie zabiera głosu w dyskusji, lub próbuje podniesionym głosem przekrzykując innych prowadzic rozmowe zwykle nie na temat. Czasami w czasie takich rozmów osoba niedosłyszaca nie rozumie słów innych.
Inną sytuacja konfliktową jest głośno włączony telewizor, aby usłyszeć głos lektora. Może być to bardzo uciążliwe dla współmieszkańca, a nawet dla sąsiada.
Sam mieszkam obok osoby z niedosłuchem i często słyszę jej telewizor przez uchylone okno.
Osoby niedosłyszace bardzo często wycofują się z wielu aktywności, takich jak spotkania
towarzyskie, prowadzenie samochodu, które dla innych są bezproblemowe.
Podobnych trudnych sytuacji jest o wiele więcej, a często to właśnie otoczenie a nie osoba niedosłyszaca zauważa problem.
Dlaczego wiec nie rozwiązać tego problemu przez założenie aparatu słuchowego?
Po prostu wstydzimy się nosić aparat.
Bardzo ważnym zadaniem lekarza jest przekonanie pacjenta, że aparat pozwoli usłyszeć wszystko normalnie; że aparat słuchowy to nie oznaka inwalidztwa, ale tak jak okulary pewnych wad które w prosty sposób możemy poprawić i niwelować.