3.55

Gdzie kupić aparaty słuchowe

Zanim wybierzesz aparat słuchowy wybierz protetyka słuchu. 

Gdzie kupić aparaty słuchoweTo hasło powinno przyświecać każdemu kto zamierza kupić aparaty słuchowego. Zakup to dopiero połowa sukcesu. Niemniej istotne jest u kogo kupujemy aparat. Dzieje się tak ponieważ to wiedza protetyka i wyposażenie jego gabinetu sprawi że będziemy mogli w pełni cieszyć się możliwościami sprzętu który nabyliśmy. To umiejętności protetyka sprawiają, że nawet w tanim aparacie słuchowym możemy lepiej słyszeć i rozumieć. Do poprawnego skonfigurowania i zaprogramowania aparatu słuchowego pod konkretny ubytek słuchu i wymagania pacjenta potrzebna jest wiedza, doświadczenie oraz wykształcenie osoby prowadzącej ten proces. Zakup nawet najdroższego i najnowocześniejszego na rynku aparatu słuchowego nie gwarantuje poprawnego słyszenia jeżeli aparat nie będzie odpowiednio dla nas zaprogramowany. Dodatkowo trzeba pamiętać, że kupując aparat decydujemy się na co najmniej pięcioletnią współpracę z tą konkretną firmą czy protetykiem. Dobór aparatu to proces, zwykle potrzeba kilku spotkań aby aparat poprawnie ustawić. Z biegiem czasu słuch może nam się zmieniać i będą potrzebne korekty ustawień. Potrzebne są również wizyty serwisowe aby aparat utrzymywać w należytym stanie. Poniżej kilka punktów na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru firmy której powierzymy nasz słuch i nierzadko duże pieniądze.

 

Doświadczenie protetyka i certyfikaty

Przyjętym i dobrym zwyczajem w branży protetyki słuchu jest pokazanie pacjentowi certyfikatów zawodowych a często nawet dyplomu uczelni wraz z oceną z egzaminu państwowego. Zwróćmy więc uwagę czy osobo sprzedająca nam aparat jest protetykiem. Jeżeli na ścianach poczekalni czy gabinetu nie ma takich dokumentów wystawionych na nazwisko osoby która nas obsługuje, należy o to zapytać. Tylko protetyk który na bieżąco uzupełnia swoje kwalifikacje jest wstanie poprawnie ustawić nowoczesny aparat słuchowy. Pamiętajmy, że pięknie wyglądający gabinet z drogim marmurami, zlokalizowany w drogiej części miasta nie zastąpi profesjonalisty. 

Jakość obsługi i kontakt z pacjentem

Protetyk słuchu to osoba z którą będziemy się kontaktować przez cały okres używania aparatu słuchowego. Dobry kontakt, życzliwość i zrozumienie to bardzo ważne kwestie. Protetyk powinien mieć dla nas czas, aby wsłuchać się w nasze potrzeby. Zwróćmy uwagę czy prowadzi kartę pacjenta.  Profesjonalista powinien przeprowadzić z nami wywiad w którym ustali nasze potrzeby. Wywiad powinien być zapisany tak aby można było wrócić do ustaleń. Tylko dobrze przeprowadzana ocena potrzeb gwarantuje to, że protetyk zaproponuje właściwe aparaty, dodatkowe akcesoria czy niezbędne środki higieny do aparatów słuchowych. 

Wybór aparatu słuchowego

Po dobrze przeprowadzonym wywiadzie protetyk powinien nam zaproponować 3 rozwiązania najbardziej odpowiadające naszym potrzebom. Chodzi o 3 poziomy technologiczne, a co za tym idzie 3 poziomy cenowe. Każdy z tych poziomów powinien nam dokładnie opisać omawiając w jakie układy elektroniczne aparaty są wyposażone i to co najważniejsze dla nas, jaką korzyść i w jakich sytuacjach wynika z tych konkretnych aparatów. Profesjonalista powinien mieć w swoim gabinecie minimum 6 poziomów technologicznych tak aby wskazać te 3 najlepsze dla nas. Dodatkowo bardzo ważne jest, aby dla wybranych dla nas  3 poziomów zaawansowania aparatów, mógł nam zaproponować minimum 3 producentów. Podsumowując, jeżeli ustalimy z protetykiem jak zaawansowany aparat jest nam potrzebny to powinniśmy mieć do wyboru minimum trzy różne marki aparatów w tej cenie. Każda marka ma swoje brzmienie i bywa, że w jednej czujemy się dobrze, a w aparacie innego producenta (nawet tej samej klasy) nie czujemy takiego komfortu. Dobra firma protetyczna zapewni nam wybór klasy aparatu oraz producenta. 

Wyposażenie gabinetu i badania

Standardowe badania bez których nie ma możliwości doboru aparatów to audiometria tonalna i kostna. Te badania wykonuje w zasadzie 100% gabinetów oferujących aparaty.  Profesjonaliści poświęcają dodatkowo czas na badania zrozumienia mowy oraz badanie zysku z aparatu. Dwa słowa na temat tych badań: Powinniśmy usłyszeć w słuchawkach listę słów o różnym stopniu trudności i starać się je powtórzyć poprawnie. Protetyk ustali jaki jest maksymalny procent zrozumiałości mowy w sytuacji kiedy nie nosimy żadnego aparatu słuchowego. Następnie przeprowadzi badanie w wolnym polu. Do tego badania założy nam już poprawnie dla nas zaprogramowane aparaty i z głośników usłyszymy kolejny zestaw słów. Porównując procent zrozumienia słów bez aparatów i w aparatach jesteśmy w stanie przekonać się ile zyskamy kupując aparat. Dobre firmy potrafią zasymulować różne rodzaje hałasu na tle mowy, tak abyśmy mogli sprawdzić czy w trudnych sytuacjach np. w dużym hałasie czy podczas jazdy samochodem rozumiemy poprawnie i czujemy się komfortowo. Wyniki badań powinny być zapisane tak, abyśmy mogli porównać je z aparatem innego producenta.

Możliwość testowania

Dobra firma protetyczna nie boi się konfrontacji z rzeczywistością i pozwoli bezpłatnie wypróbować aparaty w naszym środowisku w którym zwykle funkcjonujemy. Przyjęło się, iż pozwala się pacjentowi zabrać aparaty na tydzień do domu. Faktem jest, że przeciętny pacjent potrzebuje około 6 miesięcy na zaadoptowanie się do aparatu słuchowego i dopiero po takim czasie i po paru dodatkowych regulacjach pacjent rozumie w pełni komfortowo. Jednak już w pierwszych dniach można się zorientować czy urządzenie tego producenta nam odpowiada. Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni to powinniśmy przetestować inny model.

Dostępność i bezpieczeństwo

Dla wielu pacjentów istotne jest to czy firma otwarta jest codziennie, czy protetyk przyjeżdża raz w tygodniu na godzinę. Warto zwrócić uwagę czy firma jest jednoosobowa czy ma również innych specjalistów na wypadek urlopów czy innych powodów nieobecności naszego protetyka. Warto sprawdzić też jak długo istnieje firma i jakie są opinie na jej temat.

 

Firmą która posłużyła jako wzór do tego artykułu jest firma Marmed 
Zaloguj się aby dodać komentarz

Szukaj

Newsletter

Wpisując swój email poniżej będziesz otrzymywał informację o każdym nowym artykule