Często zadawane pytania

Informacje o aparatch słuchowychAparat słuchowy przestał działać

Jest kilka rzeczy które możemy zrobić sami aby nasze aparaty znowu zaczęły działać:

  • Otwórz i ponownie zamknij komorę baterii.
  • Należy sprawdzić czy bateria została prawidłowo założona. Plus i minus na baterii muszą znajdować się we właściwych miejscach.
  • Wymień baterie na nową lub zmierz czy założona bateria na pewno jest sprawna.
  • Jeżeli jest to starszy model aparatu posiadający przełącznik T-M sprawdzić należy czy jest na pewno w pozycji M
  • Jeżeli aparat posiada potencjometr głośności należy sprawdzić czy aparat nie został wyciszony
  • Usunąć woskowinę ze wkładki usznej. W aparatach wewnątrzusznych i RIC wymienić należy filtry na słuchawce. Jeżeli aparaty posiadają filtry mikrofonowe wymieniamy również te filtry.
  • W aparatach typy BTE należy „gruszką” przedmuchać dźwiękowód. Zdarza się że pot i woda go zatkają.

Jeżeli po wykonaniu tych czynności aparat nie działa skorzystaj z porady protetyka słuchu.

Aparat słuchowy piszczy

  • Sprawdź czy dobrze jest założona wkładka do ucha. Wysunięcie wkładki lub aparaty wewnątrzusznego nawet nieznacznie może powodować nieszczelność, a przez to piszczenie.
  • Sprawdź czy wężyk łączący aparat ze wkładką uszną nie jest uszkodzony albo twardy. Wężyki należy systematycznie wymieniać, ponieważ pod wpływem działania potu i czasu zmieniają swoje właściwości. Przeciętnie zalecany czas wymiany to co 3 miesiące.
  • Przyczyną piszczenia może być również luźna wkładka uszna. Wkładki uszna należy wymieniać co kilkanaście miesięcy. W niektórych przypadkach protetyk może nanieść cienką warstwę lakieru na wkładkę lub aparat wewnątrzuszny i w ten sposób ponownie uzyskać szczelność.

Aparat słuchowy wpadł do wody lub zamókł

Zdarza się, że aparaty słuchowe lądują w wannie, basenie, szklance z wodą lub zapominamy je zdjąć przed wejściem pod prysznic. W takiej sytuacji należy:

  • Natychmiast wyjąć baterie z aparatu.
  • Nie włączać ponownie aparatu słuchowego do czasu całkowitego osuszenia.

Osuszanie najlepiej przeprowadzić u protetyka słuchu, który jest wyposażony w elektryczne suszarki do aparatów słuchowych oraz w sprężone powietrze za pomocą którego może usunąć resztki wody. Jeżeli nie możemy udać się tam od razu to:

  • Otwieramy komorę baterii i osuszamy aparat w szczelnym pudełku przy użyciu tabletek pochłaniających wilgoć lub osuszamy aparat w elektrycznej suszarce przeznaczonej do osuszania aparatów słuchowych.
  • W przypadku aparatu zausznego usuwamy wodę z wężyka. Najlepiej przedmuchać wężyk gruszką do osuszania.
  • W przypadku aparatów RIC oraz wewnątrzusznych wymieniamy filtry na słuchawkach. Woda mogła sprawić że woskowina znajdująca się wcześniej na filtrach rozpęczniała i zatkała filtry.

Niektóre nowoczesne aparaty słuchowe są odporne na działania wody. W przypadku posiadania takich aparatów słuchowych wystarczy wydmuchanie wody z aparatu i wężyka oraz założenie nowej baterii.

Aparaty słuchowe a telefon komórkowy

Dzisiejsze aparaty słuchowe pozwalają nam nie tylko lepiej słyszeć i rozumieć mowę, ale też ułatwiają korzystanie z telefonów komórkowych.

Wyróżniamy 4 główne sposoby na korzystanie z telefonu komórkowego podczas używania aparatów słuchowych:

  1. Za pomocą pilota który stanowi pomost łączący bezprzewodowo aparat słuchowy i telefon. Istnieje wiele rodzajów pilotów tego typu, każdy producent aparatów słuchowych ma własne rozwiązania. Dzięki tym urządzeniom dźwięk z telefonu trafia bezprzewodowo do aparatów słuchowych. Istnieją również  tak zaawansowane urządzenia która korzystają z mikrofonów zamontowanych w aparatach słuchowych. Dzięki temu możemy rozmawiać jak przez słuchawki bluetooth – nie trzymając telefonu w rękach.  Dzięki pilotom możemy połączyć dowolny telefon posiadający bluetooth. Urządzenia tego typu zwykle posiadają dodatkowe funkcję np. wbudowany zdalny mikrofon oraz  możliwość zmiany programów i regulowania głośności aparatów słuchowych. Szczególną zaletę tych urządzeń możemy dostrzec gdy słuchamy rozmowy telefonicznej w hałasie. Dzięki transmisji bezprzewodowo nie używane są mikrofony aparatów słuchowych więc hałas wokół nas nie przeszkadza w rozumieniu rozmowy.
  2. Niektóre najnowocześniejsze aparaty słuchowe posiadają wbudowany odbiornik bluetooth, dzięki czemu łączą się z telefonem smartphone bez dodatkowych pilotów. Zaletą takiego połączenia jest możliwość regulowania aparatu słuchowego za pomocą aplikacji. Wadą jest to, że tylko nowoczesne telefony możemy łączyć w ten sposób z aparatami słuchowymi. Takie rozwiązanie zapewnia nam słuchanie rozmówcy w naszych aparatach, natomiast mówić musimy do mikrofonów umieszczonych w telefonie. To sprawia że musimy trzymać telefon przy ustach.
  3. Za pomocą pętli indukcyjnej. Istnieje klika rodzajów takich pętli. Pętlę zwykle podłączamy za pomocą przewodu do naszego telefonu. Urządzenie emituje pole elektromagnetyczne odbierane przez cewkę telefoniczną naszego aparatu słuchowego. Istnieją pętle ze zdalnym mikrofonem, dzięki czemu nie musimy trzymać telefonu przy ustach. Wadą jest konieczność łączenia przewodowo pętli do telefonu. Plątając się przewody sprawiają że jest to rzadka stosowana metoda, mimo niewielkiej ceny za pętle.  Urządzenie to można kupić również w sklepach z akcesoriami do telefonów. Pamiętać należy że protetyk słuchu musi przygotować program w aparacie słuchowym umożliwiający korzystanie z pola elektromagnetycznego wysyłanego przez pętle indukcyjną.
  4. Bez żadnych dodatkowych urządzeń również możemy świetnie odbierać rozmowy telefoniczne w aparacie słuchowym. W przypadku korzystania z aparatów słuchowych zausznych pamiętać trzeba że mikrofony są umieszczone nad naszym uchem więc należy odpowiednio wyżej trzymać telefon. Tak aby głośnik telefonu znajdował się na wysokości mikrofonów aparatu słuchowego. Nie należy zbliżać telefonu zbyt blisko mikrofonu, zwykle należy utrzymywać dystans około 2-3 centymetry.  Zbyt blisko przyłożony telefon może sprawić że dojdzie do zniekształceń dźwięku a to pogorszy zrozumienie mowy lub piszczenia aparatu słuchowego. Nowoczesne aparaty słuchowe posiadają specjalne programy do obsługi rozmów telefonicznych, programy te uaktywniają się automatycznie po zbliżeniu telefonu do aparatu słuchowego.  W bardziej zaawansowanych modelach aparatów słuchowych jest możliwość przesyłania automatycznie i bezprzewodowo rozmowy do drugiego aparatu. Dzięki temu słyszymy rozmówcę w obydwu uszach, to zwiększa zrozumiałość mowy szczególnie gdy rozmawiamy w hałaśliwym miejscu.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Szukaj

Newsletter

Wpisując swój email poniżej będziesz otrzymywał informację o każdym nowym artykule