Co Cię czeka u protetyka słuchu?

Czyli kilka kroków do lepszego słyszenia

Co Cie czeka u protetyka sluchu

Wiele osób boi się zrobić ten pierwszy krok i odwiedzić protetyka słuchu aby zbadać swój słuch, jeszcze trudniej przychodzi nam przymierzyć aparaty słuchowe.

Największy jednak strach towarzyszy nam wtedy gdy nie wiemy co nasz czeka.

Poniżej opisane zostało wszystko czego możemy spodziewać się w gabinecie protetyka słuchu podczas doboru aparatów słuchowych.

Rozmowa wstępna czyli wywiad

Protetyk słuchu zada nam kilka pytań dotyczących naszego stanu zdrowia. Interesować go będą szczególnie choroby układu słuchowego. Zapyta o zawroty głowy, szumy w uszach oraz przyjmowane leki. Spotkamy się również z kilkoma pytaniami o środowisko akustyczne w którym przebywamy.

Otoskopia - protetyk zajrzy nam do uszy

Protetyk słuchu za pomocą otoskopu zajrzy  nam do ucha. Jest to całkowicie bezbolesne. Otoskop to latarka z lupą. W razie występowania woskowiny zostaniemy poproszeni o udanie się do laryngologa w celu wypłukania ucha.

Protetyk przeprowadzi badania słuchu

Protetyk zaprosi nas na badania słuchu. Badania zostaną przeprowadzone w kabinie ciszy lub w wyciszonym pomieszczeniu. Wykonane zostaną:

  • Audiometria tonalna
  • Audiometria kostna
  • Audiometria słowna
  • Tympanometria

Będą to badania całkowicie bezbolesne. Więcej na temat tych badań znaleźć można w artykule Badanie słuchu.

Protetyk przedstawi dostępne rozwiązania

Protetyk słuchu omówi nam wyniki badań. Na podstawie tych wyników oraz informacji z wywiadu przedstawi nam możliwe rozwiązania. Omówi możliwość zastosowania aparatów zausznych, wewnątrzusznych lub aparatów ze słuchawką w uchu. Czasami proponuje się również aparaty kostne umieszczone w oprawce okularów. Konkretny tym aparatu słuchowego jaki możemy nosić będzie zależał od naszego stanu zdrowia. Bierze się również pod uwagę nasze zdolności manualne. Protetyk sprawdzi czy na pewno poradzimy sobie z wymianą małej baterii w miniaturowym aparacie. Po ustaleniu jaki typ aparatu będzie dla nas idealny, zostaną określone potrzebne nam funkcje w tym aparacie. Takimi funkcjami w aparacie słuchowym są np. mikrofony kierunkowe dzięki którym będziemy lepiej słyszeć rozmówcę podczas hałaśliwego przyjęcia. Natomiast dla osób które często rozmawiają przez telefon dodatkową funkcją może być możliwość bezprzewodowego połączenia telefonu z aparatem słuchowym. Protetyk słuchu przedstawi mam wszystkie możliwe funkcje jest ich bardzo wiele. Oczywiście im więcej funkcji posiada aparat tym zwykle bywa droższy. Polecam artykuł Ceny aparatów słuchowych.

Zostaną przymierzone aparaty słuchowe

Gdy został już określony typ aparatu słuchowego oraz jego zaawansowanie protetyk słuchu podłączy do komputera odpowiednie aparaty i wstępnie je zaprogramuje. Następnie umieści je za naszymi uszami i pozwoli posłuchać jak brzmią. Jeżeli zdecydowaliśmy się na aparaty wewnątrzuszny to i tak najczęściej na początku przymierzone zostaną modele zauszne. Dopiero gdy zaakceptujemy konkretny model, protetyk zamówi dla nas jego wewnątrzuszny odpowiednik. Zanim jednak zdecydujemy się ma ostateczny wybór powinniśmy przymierzyć co najmniej trzy różne modele, najlepiej różnych producentów. Protetycy zwykle przymierzają aparaty na wkładkach uniwersalnych więc nie ponosimy z tego tytułu żadnych kosztów.

Protetyk sprawdzi zysk z aparatów słuchowych

Zysk z aparatu słuchowego sprawdzony zostaje podczas badań w wolnym polu. Jest to proste badanie polegające na powtarzaniu usłyszanych z głośników słów lub liczb. Ilość poprawnie usłyszanych i powtórzonych dźwięków daje nam wynik zysku z aparatu.

Wiele osób ceni sobie sprawdzenie aparatu w swoim środowisku domowym lub w pracy. Dlatego dobrym zwyczajem jest wypożyczenie aparaty słuchowego na kilka dni. Oczywiście pamiętać należy że proces adaptacji do aparatu słuchowego trwać może około pół roku. W ciągu kilku dni nie przetestujemy w pełni aparatu, ale na pewno będziemy w stanie zorientować się czy to rozwiązanie nam odpowiada.

Protetyk pobierze formę uszu

Pobranie formy ucha jest niezbędne do wykonania aparaty słuchowego wewnątrzusznego oraz do wykonania wkładki usznej. Wkładka uszna jest częścią  systemu słyszenia. To ona łączy aparat słuchowy z naszym kanałem usznym.

Pobranie wycisku nie jest bolesne, ale jest mało przyjemne. Protetyk wypełni nasz kanał słuchowy specjalną masą, która po chwili zastyga. Wtedy forma zostanie wyjęta i wysłana do producenta wkładek. Na zamówioną wkładkę czeka się zwykle kilka dni. Wkładka uszna posiada zwykle 3 miesiące gwarancji na poprawność wykonania.

Wydanie aparatów i szkolenie z obsługi

Po wykonaniu indywidualnych wkładek usznych zostaniemy zaproszeni po odbiór aparatów słuchowych. Protetyk słuchu dokona ostatecznych ustawień aparatów z użyciem indywidualnych wkładek. Następnie przeprowadzi szkolenie z obsługi i konserwacji aparatów. Będzie mam mówił o sposobie wymiany baterii o osuszaniu aparatów i o czyszczeniu wkładek. Dostaniemy kartę gwarancyjną oraz instrukcję obsługi.

Podczas tego spotkania zostaniemy poinformowani o terminie następnej wizyty. Wizyta kontrolna jest ważnym elementem dobrego dopasowania aparatu. Pierwsze wizyty umawiane są z większą częstotliwością. Kolejne już raz na pół roku. Zwykle wizyta kontrolna jest za darmo (u protetyka u którego kupiliśmy aparat) płatne są jedynie materiały eksploatacyjne takie jak wężyk łączący aparat z wkładką i oczywiście bateria do aparatów słuchowych.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Szukaj

Newsletter

Wpisując swój email poniżej będziesz otrzymywał informację o każdym nowym artykule