4.255

Baterie do aparatów słuchowych

Baterie do aparatów słuchowychCelem artykułu jest omówienie przyczyn zbyt szybko rozładowującej się baterii w aparacie słuchowym.

Baterie przeznaczone do aparatów słuchowych wykonane są w technologii cynkowo-powietrznej.

Pojemność elektryczna w zależności od typu baterii zamyka się w przedziale od 100 do 650 mAh, a napięcie wynosi 1,4V lub 1,45V. Temperatura pracy od –10 do 50 stopni Celsjusza. Takie baterie zapewniają bardzo dobrą, płaską charakterystykę rozładowania.  Jest to szczególnie istotne w cyfrowych aparatach słuchowych. Dlatego nie można w żadnym razie użyć innego rodzaju baterii. Na rynku są dostępne baterie o bardzo podobnych rozmiarach, ale wykonane w innej technologii np: litowej; absolutnie nie nadające się do naszych celów.

Drobna różnica w rozmiarze baterii może spowodować odgięcie styków w aparacie słuchowym, w takim przypadku nawet po wymianie na właściwą baterie aparat może nie działać i wymagać odesłania do serwisu.

Typy baterii cynkowo–powietrznych i ich pojemności:

  • Typ 10 - oznaczany kolorem żółtym - pojemność około 100 mAh ( mili Ampero- godzin) stosowana do bardzo małych aparatów zausznych i wewnątrzusznych, zaletą jest bardzo mały rozmiar baterii dzięki temu można zminiaturyzować aparat słuchowy. Wadą jest mało pojemność elektryczna. Aparaty z tym rodzajem baterii pracują zwykle około 5 dni.
  • Typ 312 - oznaczony kolorem brązowym – o pojemności około 180 mAh. Coraz chętniej stonowana przez producentów. Aparaty używające tej baterii są cienkie przez to mieszczą się wygodnie za małżowiną uszną nawet u osób noszących jednocześnie aparat i okulary.
  • Typ 13 - oznaczone kolorem pomarańczowym, posiadają pojemność około 310 mAh. Tego typu bateria pracuje w aparacie słuchowym zwykle ponad 2 tygodnie. Niestety aparat słuchowy który musi pomieścić grubszą baterie przestaje już być mały i dyskretny.
  • Typ 675 - oznaczona kolorem niebieskim posiada potężną pojemność bo aż 650 mAh. Stosowana jest wyłącznie w aparatach dużej mocy do ubytków głębokich. Wadą tej baterii jest bardzo duży rozmiar, przez to aparat pracujący z tą baterią jest potężnych rozmiarów.

Musimy wybierać pomiędzy długo działającą bateria a małym rozmiarem aparatu słuchowego.

Nowoczesne aparaty słuchowe to prawdziwe komputery noszone na uszach, często posiadają dwu rdzeniowe procesory i olbrzymią moc obliczeniową. Obliczenia we współczesnych aparatach słuchowych są wykonywane szybciej niż w komputerze pierwszego promu kosmicznego. Cyfrowe aparaty potrzebują znacznie więcej prądu niż stare aparaty analogowe. W zamian oferują pełną automatykę (nie trzeba już kółeczka do regulacji głośności) oraz lepsze zrozumienie mowy w hałasie. Coraz częściej posiadają łączność bezprzewodową z TV, pilotami czy nawigacją samochodową.

10 przykazań na wydłużenie pracy baterii w aparacie słuchowym:

  1. Dbaj o czystość filtrów chroniących mikrofon i słuchawkę.
    Zatkany brudem filtr mikrofonu sprawia że do aparatu trafia dźwięk stłumiony i zniekształcony, aparat musi użyć znacznie większej mocy aby osiągnąć żądaną moc na wyjściu. Brudne filtry na wyjściu aparatu również obciążają aparat a co za tym idzie aparat zużywa więcej prądu.
  2. Czyść uszy z woskowiny.
    Nosząc aparat słuchowy sprawiamy że ucho w naturalny sposób wytwarza większą ilość woskowiny. Zgromadzona woskowina będzie nam zatykała filtry aparatu. Zwiększając pobór prądu a w skrajnych przypadkach spowoduje uszkodzenie aparatu. Jak pozbyć się bezpiecznie woskowiny przeczytaj w artykule „Patyczki nie do ucha
  3. Regularnie osuszaj swoje aparaty.
    Parujący pot dostaje się do aparatów słuchowych otworami którymi bateria pobiera niezbędny do pracy tlen. Para w środku aparatu ulega skropleniu. Kropla nie wypłynie już tymi otworami. Aparat musimy osuszyć tabletką osuszającą (działa nie dłużej niż miesiąc – należy pamiętać o szczelnym zamykaniu pudełka do osuszania) lepszym sposobem od tabletek jest elektryczna suszarką do aparatów słuchowych.
  4. Należycie przechowuj baterie.
    Baterie powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach. Wilgoć bardzo im szkodzi. Niestety nie wiemy czy nas dostawca przechowywał je odpowiednio a to również ma wpływ na długość pracy baterii. Warto mieć sprawdzonego sprzedawcę baterii.
  5. Poczekaj 10 minut od zdjęcia plomby do włożenia baterii.
    Producent baterii podał informację o tym że bateria pełną mac osiąga po 10 minutach od zdjęcia plomby. Ten czas potrzebny jest na reakcję cynku z tlenem.  Dopiero aktywną baterię wkładamy do aparatu. Obciążenie baterii wcześniej sprawi że nigdy nie osiągnie pełnej mocy.
  6. Nie odklejaj plomb wcześniej.
    Po odklejeniu plomby cynk w baterii ma kontakt z tlenem i zaczyna wytwarzać prąd nawet jeżeli jej nie używamy. Naklejenie z powrotem plomby nie zatrzyma już tego procesu.
  7. Piszczące aparaty.
    Zdarza się że aparaty piszczą w różnych sytuacjach. Piszczenie aparatu informuje nas osprężeniu a w tej sytuacji aparat pobiera ogromne ilości energii. Nowoczesne aparaty włączą natychmiast układy antysprzężeniowe likwidując pisk. Niestety te układy również pobierają energie. Przyczyną pisku może być nieszczelna wkładka, pęknięty wężyk albo źle założony aparat lub woskowina w uchu. Przynajmniej raz na kwartał powinniśmy kontrolować stan aparatów i ucha u protetyka słuchu.
  8. Nie wywołuj sprzężenia aby sprawdzić czy aparat działa.
    Część osób noszących aparaty słuchowe zwykło przed założeniem aparatów zamykać je w dłoniach i nasłuchiwać czy piszczą. Ten zwyczaj sprawia że tracimy energię z baterii.
  9. Otwieraj na noc komorę baterii.
    Jeżeli nie używamy aparatów należy otworzyć komorę baterii. Jeżeli zapomnimy o tym aparat będzie zużywał energię całą noc.
  10. Poproś protetyka aby aktywował w aparacie układ opóźniający włączenie.
    Dzięki temu układowi aparat włączy się po kilku sekundach od zamknięcia komory baterii. Ten czas pozwoli nam dobrze założyć aparat na ucho. Unikniemy dzięki temu piszczenia czyli niepotrzebnego zużycia baterii.

Jeżeli pomimo zastosowania się do powyższych punktów aparat pobiera zbyt dużo energii to przyczyna może leżeć w tym, że bez przerwy pracuje prądożerny układ antysprężynowy. Układ ten powinien pracować tylko w sytuacjach trudnych dla aparatu. Wtedy gdy na przykład na aparat założymy czapką czy przyłożymy słuchawkę telefonu co może wywołać sprzężenie słyszane jako pisk.

Jak więc sprawdzić czy układ antysprzężeniowy pracuje bez przerwy czy tylko w sytuacjach w których jest on potrzebny?

Podczas wizyty u protetyka poproś, aby na chwile wyłączył ten układ. Jeżeli aparat zacznie piszczeć bez powodu to znaczy, że protetyk powinien poszukać rozwiania tego problemu.

Można również poprosić protetyka słuchu, aby dokonał pomiarów aparatu. Protetyk może to zrobić osobiście lub odesłać aparat do kontroli u producenta aparatu.

 

W razie pojawienia się pytań do poruszanego tematu proszę o maile lub wpisanie pytania w komentarz pod artykułem.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Szukaj

Newsletter

Wpisując swój email poniżej będziesz otrzymywał informację o każdym nowym artykule