Najmniejszy, niewidoczny aparat słuchowy

Celem tego artykułu jest omówienie najmniejszych i najmniej widocznych aparatów słuchowych oraz wyjaśnienie ich wad i zalet.

Trwa dyskusja wśród użytkowników aparatów i protetyków słuchu czy lepszy jest mniej widoczny jest aparat wewnątrzuszny typu CIC chowany w kanale słuchowym czy może mały aparat typu RIC chowany za małżowiną.

W przypadku aparatów słuchowych wewnątrzusznych typu CIC faktycznie nie da się ich zauważyć patrząc od przodu na osobę noszącą te aparaty. Natomiast patrząc z boku można zauważyć zatkany kanał słuchowy. To zwraca uwagę osób obserwujących nas z boku. Rys1. Zmiana koloru płytki czołowej aparatu na beżową nie poprawi tej sytuacji.

.cic-in-ear.jpg

Rys.1

W przypadku aparatu słuchowego typu RIC który posiad bardzo małe rozmiary i chowa się za małżowiną nie widzimy efektu zatkanego kanału słuchowego. Dzieje się tak dlatego, że ta konstrukcja posiada słuchawkę wkładaną głęboko do kanału słuchowego. To co możemy zauważyć to cienki, prawie jak włos przewód elektryczny łączący aparat ze słuchawką. Rys 2.

receiver-in-canal-micro-hearing-aid-in-ear-RIC.png

Rys 2.

Podsumowując, do tej pory można było wybierać pomiędzy niewidocznym z przodu, ale widocznym z boku aparatem słuchowym CIC albo prawie niewidocznym aparatem RIC. Większość specjalistów od aparatów słuchowych twierdzi, że aparat RIC jest mniej widoczny niż CIC.

Aparat słuchowy IIC – jedyny prawdziwie niewidoczny

Sytuację zmieniła się od kiedy producenci wprowadzili na rynek aparat głęboko-wewnątrzkanałowy typu IIC. Rys 3. Aparat ten posiada niezwykle małe rozmiary.

invisible-hand-black.png

Rys 3.

Początkowo ze względu na niewielkie wzmocnienie nadawał się jedynie dla osób z lekkim niedosłuchem. W tej chwili niektóre firmy przodujące w tych rozwiązaniach produkują te aparaty z tak dużym wzmocnieniem, że mogą ich używać osoby z głębokim niedosłuchem.

Aparat słuchowy IIC umieszcza się tuż przy błonie bębenkowej kanału słuchowego. Rys 4.

invisible-in-the-canal-shown-in-ear.jpg

Rys 4.

To rozwiązanie sprawia, że jest całkowicie niewidoczny zarówno z przodu jaki z boku. Rys 5.

invisible-in-canal-hearing-aid-in-ear-iic.jpg

Rys 5.

Aparat słuchowy IIC jest najmniejszym i niewidocznym aparatem słuchowym. Zaawansowanie technologiczne tego aparatu będzie różne w zależności od producenta i zastosowanej w nim elektroniki. Zawsze jednak stosuje się w tych rozwiązaniach najlepszej jakości elektronikę o najwyższych możliwościach. Aparat IIC wykonuje się na zamówienie z wcześniej pobranego wycisku. Ze względu na głębokie osadzenie aparatu w kanale słuchowym, producenci nie stosują w tych modelach pokręteł i przycisków do regulacji aparatu jak ma to miejsce w dużych tradycyjnych aparatach. Pacjenci którzy lubią mieć kontrolę nad ustawieniami swojego aparatu, powinni sięgnąć po rozwiązania opracowane specjalnie dla nich. Można już dziś kupić aparat IIC regulowany za pomocą dźwięków wysyłanych z klawiatury telefonu. Wciskając odpowiednią kombinacje przycisków wysyłamy dźwięki które są odbierane przez mikrofony aparatu. Aparat wykona konkretnie przypisane tym dźwiękom polecenia i w ten prosty sposób można regulować głośność lub zmieniać programy.

Innym rozwiązaniem służącym do regulacji aparatu IIC jest kupno modelu z technologią bezprzewodową i zakup dodatkowego pilota. Należy jednak sprawdzić czy zamontowanie anteny do łączności bezprzewodowej nie powiększy aparatu do rozmiarów przy których przestanie być niewidoczny. Nie zależy to od konkretnej marki aparatu, a jedynie od naszego kanału słuchowego. Zdarzą się, że przy wąskich kanałach słuchowych zamontowanie anteny jest możliwe wyłącznie poprzez rozbudowę aparatu w stronę małżowiny.

Parametry takie jak: liczba pasm i kanałów, automatyka, rodzaj mikronów, możliwości filtrów akustycznych, itp. są uzależniona od konkretnego modelu i marki aparatu. Te parametry powinien pomóc dobrać protetyk w zależności od potrzeb pacjenta.

Wady i zalety aparatu słuchowego IIC

Wady:

Aparaty tego typu są droższe niż inne aparat słuchowe o tych samych możliwościach ale większych rozmiarach.

Cena aparatu słuchowego IIC zawiera się zwykle w przedziale od 5000 zł – 9000 zł

Baterie musimy wymieniać co 3 -5 dni. Jest to podyktowane jej małym rozmiarem a co za tym idzie małą pojemnością elektryczną. Używa się w tych modelach baterii typu 10.

Jak w każdym wewnątrzusznym aparacie tu również musimy systematycznie wymieniać filtry na słuchawce i mikrofonie.

Wymaga systematycznego osuszania za pomocą tabletek lub suszarki elektrycznej.

Zalety:

Niewidoczny

Bardzo zaawansowany technologicznie.

IIC wykonuje się wyłącznie w najlepszych klasach technologicznych.

Uwagi:

Nie dla każdej osoby można wykonać aparat niewidoczny. Osoby o bardzo wąskich kanałach słuchowych mogą być pozbawieni możliwość posiadania aparatu który da się ukryć w uchu.

Często zadawane pytania

Informacje o aparatch słuchowychAparat słuchowy przestał działać

Jest kilka rzeczy które możemy zrobić sami aby nasze aparaty znowu zaczęły działać:

 • Otwórz i ponownie zamknij komorę baterii.
 • Należy sprawdzić czy bateria została prawidłowo założona. Plus i minus na baterii muszą znajdować się we właściwych miejscach.
 • Wymień baterie na nową lub zmierz czy założona bateria na pewno jest sprawna.
 • Jeżeli jest to starszy model aparatu posiadający przełącznik T-M sprawdzić należy czy jest na pewno w pozycji M
 • Jeżeli aparat posiada potencjometr głośności należy sprawdzić czy aparat nie został wyciszony
 • Usunąć woskowinę ze wkładki usznej. W aparatach wewnątrzusznych i RIC wymienić należy filtry na słuchawce. Jeżeli aparaty posiadają filtry mikrofonowe wymieniamy również te filtry.
 • W aparatach typy BTE należy „gruszką” przedmuchać dźwiękowód. Zdarza się że pot i woda go zatkają.

Baterie do aparatów słuchowych

Baterie do aparatów słuchowychCelem artykułu jest omówienie przyczyn zbyt szybko rozładowującej się baterii w aparacie słuchowym.

Baterie przeznaczone do aparatów słuchowych wykonane są w technologii cynkowo-powietrznej.

Pojemność elektryczna w zależności od typu baterii zamyka się w przedziale od 100 do 650 mAh, a napięcie wynosi 1,4V lub 1,45V. Temperatura pracy od –10 do 50 stopni Celsjusza. Takie baterie zapewniają bardzo dobrą, płaską charakterystykę rozładowania.  Jest to szczególnie istotne w cyfrowych aparatach słuchowych. Dlatego nie można w żadnym razie użyć innego rodzaju baterii. Na rynku są dostępne baterie o bardzo podobnych rozmiarach, ale wykonane w innej technologii np: litowej; absolutnie nie nadające się do naszych celów.

Patyczki nie do uchaPatyczki nie do ucha

Przyjął się zwyczaj czyszczenia uszu patyczkami higienicznymi z watą. Trudno ustalić skąd wziął się ten zły nawyk. Producenci  patyczków umieszczają zwykle na opakowaniu informację o tym że patyczki higieniczne nie mogą służyć do czyszczenia uszu.

Specjaliści trąbią na alarm, ponieważ patyczek może przebić bardzo delikatną błonę bębenkową, podrażnić lub uszkodzić skórę w kanale słuchowym.

Wzmacniacz słuchu a aparat słuchowy

Wzmacniacz słuchu

Żyjemy w coraz większym hałasie. Hałas na ulicy często sięga nawet poziom 85dB. Do tego dochodzi hałas w miejscu pracy lub w szkole. Te fakty oraz starzenie się organizmu sprawia że z czasem słyszymy coraz gorzej. Ze statystyk wynika że około 6 milionów Polaków ma problem ze słuchem.

Szukając pomocy często natrafiamy na reklamy promujące wzmacniacze słuchu jako cudowne lekarstwo na niedosłuch. W Internecie można znaleźć wzmacniacze słuchu za około 100 zł. Reklamy w TV również obiecują nam poprawę słuchu w każdej sytuacji za niewielkie pieniądze.

Co Cię czeka u protetyka słuchu?

Czyli kilka kroków do lepszego słyszenia

Co Cie czeka u protetyka sluchu

Wiele osób boi się zrobić ten pierwszy krok i odwiedzić protetyka słuchu aby zbadać swój słuch, jeszcze trudniej przychodzi nam przymierzyć aparaty słuchowe.

Największy jednak strach towarzyszy nam wtedy gdy nie wiemy co nasz czeka.

Poniżej opisane zostało wszystko czego możemy spodziewać się w gabinecie protetyka słuchu podczas doboru aparatów słuchowych.

Rozmowa wstępna czyli wywiad

Protetyk słuchu zada nam kilka pytań dotyczących naszego stanu zdrowia. Interesować go będą szczególnie choroby układu słuchowego. Zapyta o zawroty głowy, szumy w uszach oraz przyjmowane leki. Spotkamy się również z kilkoma pytaniami o środowisko akustyczne w którym przebywamy.

Używane aparaty słuchowe

Używane aparaty słchoweCoraz częściej w Internecie, komisach oraz w gabinetach protetyki słuchu pojawiają się oferty zakupu używanych aparatów słuchowych. Z racji na swoją niską cenę mogą budzić zainteresowanie osób poszukujących aparatów słuchowych dla siebie lub kogoś bliskiego. Dlatego wiele osób może zadawać sobie pytani czy wato kupić uważny aparat słuchowy. Część z nas kupuje przecież używane samochody, ubrania czy komputery.

W przypadku aparatów słuchowych należy pamiętać że są to produkty medyczne i nie powinny istnieć na rynku wtórnym. Bezpośrednio dotykają skóry, wchłaniają pot, mają kontakt z woskowiną poprzedniego właściciela.

Nie wszyscy jednak zwracają uwagę na te faktu więc rynek wtórny aparatów słuchowych istnieje.

Badanie słuchu

Badania słuchu możemy podzielić na dwie główne grupy.

Badanie sluchu

 • Subiektywne - To badania słuchu w których musimy brać czynny udział. Zostaniemy poproszeni o odpowiedź na pytania lub naciśniecie przycisku. Tego typu badań nie można przeprowadzić dla małych dzieci, osób psychicznie chorych albo osób które mogą mieć korzyść z błędnych wyników.
 • Obiektywne - Nie wymagają naszego czynnego udziału.

Innym podziałem badań słuchy jest podział na badania:

 • Progowe -Badania progowe pozwalają określić poziom najcichszego dźwięku jaki jesteśmy w stanie usłyszeć
 • Nadprogowe - Badania nadprogowe oceniają percepcję dźwięku powyżej progu słyszenia

Protetyk słuchu? Kto to jest?

Protetyk sluchuProtetyk Słuchu to osoba łącząca wiedzę medyczną o budowie i działaniu zmysłu słuchu oraz wiedzę techniczną o budowie i programowaniu aparatów słuchowych.

Protetyk słuchu:

1. Posiada co najmniej 2 letnie doświadczenie zawodowe w pracy w gabinecie protetyki słuchu i ukończył kurs z zakresu protetyki słuchu organizowany przez szkołę wyższą kształcącą w zakresie akustyki lub Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, obejmujący co najmniej 108 godzin kształcenia w zakresie niezbędnym do przygotowania do wykonywania zawodu protetyka słuchu,

lub

10 objawów niedosłuchu

Objawy niedosłuchu

 • Rozmówcy wydają się mówić niewyraźnie, bełkotać.
 • Musisz wkładać więcej wysiłku, aby usłyszeć mowę lub szept.
 • Masz problem ze słyszeniem dźwięków dochodzących z tyłu lub z innego pokoju.
 • Musisz patrzeć na usta rozmówcy by go rozumieć.
 • Nadążanie za rozmową jest trudne podczas konwersacji w grupie, na przykład na spotkaniu, wykładzie, w kościele.
 • Zwiększasz głośność telewizora lub radia.
 • Problemem jest poprawne słyszenie podczas rozmawiania przez telefon.
 • Słabo rozumiesz w głośnych miejscach, takich jak restauracja lub samochód.
 • Ograniczyłeś aktywność społeczną ze względu na trudności ze słyszeniem i komunikowaniem się.
 • Rodzina lub znajomi napomykają, że często muszą powtarzać to co do Ciebie mówią bo niedosłyszysz.

Jaki aparat słuchowy kupić?

Jaki aparat sluchowy kupicTo pytanie zadaje sobie prawie każdy przed zakupem aparatu słuchowego. Zwykle polegamy na opinii naszego protetyk słuchu lub lekarza. To o czym musimy jednak sami wiedzieć to kilka faktów:

 • Jeżeli mamy obustronny ubytek słuchu to potrzebujemy dwóch aparatów. Jeżeli ograniczają nas finanse to lepiej wybrać dwa tańsze aparaty słuchowe niż jeden droższy. Ważne aby był dwa.
 • Dobrze jest przymierzyć aparaty słuchowe kilku producentów - dwóch lub trzech. Aparaty różnych producentów mogą różnić się od siebie brzmieniem. Lepiej wybrać coś co dla nas brzmi przyjemniej.

Niedosłuch

Niedosluch

Niedosłuch – zaburzenie ze strony narządu słuchu, polegające na nieprawidłowym przewodzeniu lub odbiorze dźwięków. Częstość występowania niedosłuchu rośnie z wiekiem.

Niedosłuch może występować jako jedyny objaw, lub mogą mu towarzyszyć inne objawy otologiczne np. szumy uszne lub zawroty głowy.

Niedosłuch nie jest chorobą powodującą cierpienia fizyczne, dlatego tez jest często lekceważona.

Dowodem na to są badania, że tylko jedna osoba na dwadzieścia z problemami słuchu decyduje się na zakup aparatu. Co zastanawiające podjecie tej decyzji zajmuje jej około siedem lat.

Dlaczego dwa aparaty?

Dwa aparaty sluchowe

Czy założysz pół okularów? Wyjdziesz z domu w jednym bucie? Czy pomoże Ci jedna rękawiczka?

Dlaczego miałbyś nosić połowę systemu słyszenia?

Prawidłowo funkcjonujący system słuchu składa się z dwóch uszu. Zazwyczaj większość osób mających problemy ze słuchem ma ubytek zarówno na lewe jak i na prawe ucho.

Zastosowanie tylko jednego aparatu pomaga tylko doraźnie. Drugie ucho nie wysyła dźwięków do mózgu mózg stopniowo przyzwyczaja się do braku bodźców dźwiękowych, w następstwie tego dochodzi do deprywacji słuchu.

Dofinansowania do aparatów słuchowych

Dofinansowania z NFZ

Dofinansowanie do aparatów słuchowych możemy otrzymać od NFZ oraz dodatkowo z PFRON/PCPR lub MOPS raz na 5 lat a dzieci i młodzież do 26 roku życia raz na 3 lata.

NFZ dofinansowuje aparaty każdej osobie posiadającej ubezpieczenie u której stwierdzono niedosłuch powyżej 40 dB.

Ceny aparatów słuchowych

Ceny aparatow sluchowych

W prasie w telewizji na ulotkach oraz w obiegowych opiniach możemy spotkać bardzo różne informacje. W tym miejscu należy zadać sobie pytanie:

Czym jest aparat słuchowy?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt iż aparat słuchowy to artykuł medyczny podlegający takim samym rygorom jak wszystkie inne artykuły medyczne. Co za tym idzie jest zgłuszony do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i posiada stosowny certyfikat. Taki produkt może być sprzedawany wyłącznie przez Protetyków Słuchu posiadających odpowiedni dyplom oraz staż pracy w tym zawodzie.

Podział aparatów słuchowych

Podzial aparatow sluchowych

Podział aparatów słuchowych ze względu na technologię przetwarzania dźwięku:

Aparaty słuchowe analogowe.

Ten rodzaj aparatów słuchowych praktycznie zniknął już z rynku dzieląc los z analogowymi aparatami fotograficznymi , magnetofonami szpulowymi czy telewizją analogową.

Można jeszcze znaleźć firmy oferujące ten produkt, ale proponuje się go prawie wyłącznie osobą które przez wiele lat używały tego typu aparatu i nie chcą lub nie potrafią używać aparatu cyfrowego.

O serwisie Nasz Protetyk

Nasz protetyk Logo

Serwis Naszprotetyk.pl stawia sobie za cel:

 • Niesienie pomocy osobom z niedosłuchem
 • Dostarczenie informacji na temat ubytku słuchu
 • Pomoc w znalezieniu dobrego gabinetu protetyki słuchu.
 • Tworzyć przewodnik po świecie nowoczesnych  aparatów słuchowych
 • Stworzyć platformę wymiany informacji i doświadczeń dla osób z niedosłuchem

Szukaj

Newsletter

Wpisując swój email poniżej będziesz otrzymywał informację o każdym nowym artykule